www.Golldennet.com/گلدن نت
انحراف فک | صورت | انحراف فک بالا | تاثیر ارتودنسی بروی فک | کلینیک مهر

انحراف فک

دوره نقاهت لیپولیز
دوره نقاهت لیپولیز
آوریل 12, 2018
جراحی زیبایی گوش
جراحی زیبایی گوش
آوریل 23, 2018

انحراف فک

انحراف فک

انحراف فک

ممکن است فرد گاهی اوقات به‌صورت موقت دچار درد در ناحیه فک و دهان شود. اگر این درد به‌صورت مزمن وجود داشته باشد و یا در برخی از موقعیت‌ها فرد را دچار ناراحتی کند ، ممکن است، علت آن به ناهنجاری‌های فک مربوط شود. انحراف فک باعث عدم قرار گیری درست دندان های بالا و پایین می شود. انحراف فک اوربایت زمانی رخ می دهد که دندان های بالا به سمت عقب می آیند و انحراف فک آندربایت زمانی رخ می دهد که دندان های فک پایین به سمت جلو می آیند.

 

 

انحراف فک

 

زندگی با انحراف فک

تاثیرات انحراف فک بر روی فرد روحی و جسمی می باشد. اگر شدت انحراف فک زیاد باشد سبب بروز مشکلاتی نظیر جویدن غذا، عدم تنفس راحت، خوابیدن بی کیفیت و ناهماهنگی در صحبت کردن می شود، همچنین بر اثر فشار وارد آمده انحراف فک سبب بروز درد و ناراحتی می شود وحتی گاهی باعث درد در زمانی که فک ها حرکت نمی کنند، می شود. به دلیل اینکه فک های بالا و پایین به سختی جفت می شوند؛ چاره ای جز تحمل درد نیست. انحراف فک عارضه پیچیده ای می باشد و نیازمند انجام ارتودنسی، جراحی های زیبایی و دندان پزشکی می باشد.

برکز

درمان با برکز برای دندان های کج و فشرده و همینطور انحراف فک روشی استاندارد می باشد. در این روش برکزها با چسب به دندان چسبانده می شوند و توسط سیم به یکدیگر اتصال داده می شوند. در دوره منظمی از درمان به طور مثال حدود یک الی سه سال متخصص ارتودنسی برای اصلاح فک و دندان ها به تدریج سیم ها را محکم می کند. روش درمانی برکز اصولا جهت انحراف فک اوربایت (جلوآمدگی فک بالا) استفاده می شود.

برکز روی سر

روش درمانی برکز روی سر زمانی انجام می شود که استفاده از روش درمانی برکز معمولی نتیجه بخش نباشد. به این ترتیب که برکز منقبض کننده، فک بالا را به عقب کشانده و برکز کشاننده فک پایینی را به سمت می کشد. لازم به ذکر است این برکزها با سیم های داخلی و خارجی و توسط تسمه هایی که روی سر و گردن قرار گرفته اند ثابت می شوند. برکز روی سر ۱۲ اای ۱۴ ساعت در روز استفاده می شود.

بسط دهنده ی فک بالا

جهت اصلاح ناهنجاری آندربایت (جلو آمدگی دندان های فک پایین) از بسط دهنده ی فک بالا استفاده می شود. این شیوه زمانی انجام می شود که هنگام بسته بودن دهان دندان های پایینی جلوتر از دندان های بالایی می باشند. بسط دهنده ی فک بالا نوعی فریم سیمی است که روی کام فوقانی قرار داده می شود و فرد هر شب می بایست بسط دهنده را با استفاده از کلید مخصوص آن کمی شل نماید. پس از طی یک سال فک بالایی منبسط شده و ناهنجاری آندربایت رفع خواهد شد .

ماسک کشش معکوس صورت

یکی دیگر از وسایل اصلاح ناهنجاری آندربایت ماسک کشش معکوس صورت است. مکانیسم آن شبیه برکز روی سر می باشد و می بایست در مدت زمان شب تا صبح استفاده شود. دندان پزشک برکز فلزی را بر روی دندان های عقب فک فوقانی نصب می کند پس از آن برکز فلزی را به ماسک صورت که اطراف سر را پوشانده است متصل می کند، این امر سبب کشیده شدن فک فوقانی به سمت عقب شده درنتیجه ناهنجاری رفع می شود.

 

کلینیک مهر 

رادیولوژی – فیزیوتراپی – آزمایشگاه – جراحی بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button