www.Golldennet.com/گلدن نت
تفاوت اضطراب و استرس | استرس و اضطراب | اختلال اضطراب | کلینیک مهر 

تفاوت اضطراب و استرس

علائم عفونت ریه کلینیک مهر
علائم عفونت ریه
اسفند ۲۰, ۱۳۹۸
عفونت مجاری ادراری کلینیک مهر
عفونت مجاری ادراری
فروردین ۵, ۱۳۹۹

تفاوت اضطراب و استرس

تفاوت اضطراب و استرس کلینیک مهر 

تفاوت اضطراب و استرس

اکثر افراد تفاوت اضطراب و استرس را نمی دانند و تصور می کنند که هر دو یک چیز هستند. در این خصوص باید گفت اضطراب و استرس دو اختلال روانی جدا از هم می باشند. اما بسیاری از افراد هنوز نمی دانند که این دو اختلال با یکدیگر متفاوتند.

تفاوت اضطراب و استرس کلینیک مهر 

شاید علت این که این افراد تصور می کنند اضطراب و استرس تفاوتی ندارند این باشد که علائم جسمی که در هنگام اضطراب و استرس حس می‌ کنند یکسان است. افراد عباراتی نظیر اضطراب سخنرانی و استرس سخنرانی را بکار می‌ برند؛ ولی سؤال این است آیا می ‌توان از این عبارات به جای هم استفاده کرد؟

قصد داریم در این مقاله در خصوص تفاوت اضطراب و استرس توضیحاتی ارائه نماییم تا بتوانید مرز میان این دو اختلال روانی را بشناسید.

بارز ‌ترین تفاوت استرس و اضطراب این است که استرس علت مشخصی دارد. این در حالی است که برای اضطراب علت مشخصی نداریم. زمانی که فردی اظهار می کند دچار نگرانی است و این دلشوره و نگرانی دلیل روشنی دارد که فرد به آن آگاه است؛ در این صورت می توان گفت که او دچار استرس شده است.

ولیکن زمانی که ترس و دلشوره شخص بدون علت باشد و فرد دلیل درستی برای آن نداشته باشد؛ می گوییم او دچار اختلال اضطراب شده است. لذا دریافتیم علت استرس رانندگی، استرس سخنرانی، استرس آزمون مدرسه یا دانشگاه مشخص است و نمی‌ توان برای این موارد از کلمه اضطراب استفاده نمود.

میزان استرس اگر کم باشد، اشکالی ندارد

باید گفت استرس می ‌تواند مثبت باشد این در حالیست که اضطراب دارای هیچ ویژگی مثبتی نمی باشد. به عنوان مثال دانشجویی که باید خود را برای آزمون دانشگاهش آماده کند؛ دچار استرس می شود چرا که نگران است نمره‌ خوبی نگیرد. این استرس موجب می گردد فرد آماده شدن برای آزمون و درس خواندن را جدی بگیرد؛ بنابراین نمره‌ خوبی را کسب خواهد کرد. ولیکن در صورتی که استرس شدید و طولانی مدت باشد فرد دچار اختلال اضطراب شده است و لازم است برای روان ‌درمانی نزد پزشک مراجعه نماید.

 

کلینیک مهر 

رادیولوژی – فیزیوتراپی – آزمایشگاه – چشم پزشکی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button