www.Golldennet.com/گلدن نت
تیک عصبی | انواع تیک های عصبی | پرش غیر ارادی عضلانی | درمان تیک عصبی | کلینیک مهر 

تیک عصبی

بیماری فلج بل
سپتامبر 21, 2019
انواع تشنج کلینیک مهر
انواع تشنج
اکتبر 3, 2019

تیک عصبی

تیک عصبی کلینیک مهر

تیک عصبی

به حرکات تکراری، نامنظم و غیر ارادی تیک عصبی گفته می شود که در بخشی از بدن روی می دهد. این تیک ‌ها می توانند صوتی و حرکتی باشند. این اختلال اغلب خود به خود و بدون نیاز به درمان خاصی رفع می شود. ولیکن در موارد مزمن، نیاز به درمان دارد.

تیک عصبی کلینیک مهر

اکثر افراد برخی اوقات نوعی از اسپاسم عضلانی (انقباض ناگهانی و غیر ارادی عضلات) را در قسمت های خاصی از بدن تجربه می کنند. این جنبش عضلانی، به عنوان پرش غیر ارادی عضلانی یا تیک عصبی، شناخته می ‌شود. این تیک معمولاً روی صورت یا پلک اثرگذار می باشد. ولیکن میتواند در هر قسمتی از بدن روی دهد. این اختلال اغلب در دوره کودکی و تقریباً سن ۵ سالگی شروع می ‌شود. در اکثر موارد، پرش و تیک ناخواسته عضلانی، موقتی و بدون زیان هستند. با تغییر در سبک زندگی و نیز درمان صحیح می ‌توان آن را کنترل و رفع نمود.

در حالی که اکثر افراد از اصطلاحات پرش غیر ارادی عضلانی و تیک عصبی به جای یکدیگر استفاده می نمایند، بین این دو حرکت تفاوت وجود دارد.

پرش غیر ارادی عضلانی

پرش ‌های غیر طبیعی عضلانی برخلاف تیک های عصبی، به طور جداگانه و غیر تکراری می باشند. پریدن پلک نیز بعنوان پرشهای میوکلونیک شناخته می شود. این پرش ‌ها ناخواسته اند و نمی‌ توانند سرکوب و یا کنترل شوند.

تیک های عصبی: دو نوع تیک عصبی وجود دارد که عبارتند از: تیک ‌های صوتی و تیک‌ های حرکتی.

تیک حرکتی: به حرکت های کوتاه مدت و ناگهانی، تیک حرکتی گفته می شود، که به صورت ناگهانی در رفتار طبیعی شخص، مشاهده می ‌شود. تیک‌ های حرکتی در افراد معمولاً به شکلی مشابه تکرار می شوند.

تیک حرکتی می تواند به صورت پیچیده و یا ساده باشد. تیک‌ های حرکتی ساده امکان دارد شامل حرکاتی نظیر کشش پره‌ های بینی، چشمک زدن، حرکت دادن شانه‌ ها و حرکت های سریع و تند سر و … باشند. تیک‌ های حرکتی پیچیده شامل مجموعه ای از حرکتهاست که به دنبال هم تکرار می شوند. مثلاً شخص یک شیء را چند مرتبه لمس می کند و یا با یک پا لگد می اندازد آنگاه با پای دیگر خود این کار را تکرار می کند.

تیک صوتی: به ایجاد صدا‌های تکراری مانند صاف کردن گلو، سرفه کردن، خرخر کردن و یا استفاده از یک جمله یا کلمه به صورت تکراری، تیک صوتی گفته می شود.

افرادی که دچار اختلال تیک عصبی هستند می توانند با تمرین آن را کنترل و رفع نمایند. با اینکه ممکن است این اختلال در تمامی سنین بروز کند، ولیکن در کودکان شایع تر می باشد. کارشناسان معتقدند که حدوداً ۲۵ درصد از کودکان دچار تیک عصبی می باشند و پسران بیش از دختران تحت تأثیر قرار می گیرند.

اغلب تیک های عصبی، در زندگی افراد مشکلات خاصی ایجاد نمی کنند و کیفیت زندگی آنان را تحت تاثیر قرار نمی دهند. ولیکن امکان دارد بعضی از تیک ‌های عصبی در تحصیل، شغل و زندگی اجتماعی افراد اثرات سوئی داشته باشند.

پزشکان جهت تشخیص این اختلال موارد ذیل را بررسی می نمایند:

 • این که تیک ها صوتی است یا حرکتی و یا هر دو
 • سنی که تیک شروع شده است.
 • شدت هر تیک
 • مدت زمان هر تیک

تیک های عصبی گذرا: این اختلال اغلب در افراد جوان مشاهده می ‌شود. حدوداً ۵ تا ۲۵% از دانش آموزان دچار این اختلال می شوند. به یک یا چند تیک به مدت حداقل یک ماه و حداکثر یک سال، تیک عصبی گذرا گفته می شود. در تیک های عصبی گذرا بیشتر تیک ‌های حرکتی گزارش شده اند.

تیک های عصبی مزمن: افرادی که دچار این اختلال هستند یک یا چند تیک را به مدت بیش از یک سال تجربه می ‌کنند. امکان دارد یک یا چند تیک همراه با هم مشاهده شود و تیک‌ ها می ‌توانند صوتی یا حرکتی باشند. علائم این اختلال اغلب در زیر سن ۱۸ سال بروز می کند. احتمال ابتلا به این عارضه در کودکان کمتر از ۱% می باشد.

سندروم تورت: سندروم تورت نوعی اختلال پیچیده عصبی می باشد. در این عارضه چندین تیک صوتی و حرکتی با هم مشاهده می شود. اغلب علائم این اختلال با افزایش سن بیماران کاهش پیدا می کند. به طور معمول این سندرم در مبتلایان به اختلال وسواس فکری – عملی (OCD) و اختلال بیش فعالی – کم توجهی ( ADHD ) بیشتر مشاهده می شود.

علل بروز

هنوز عامل اصلی ایجاد تیک های عصبی شناخته نشده است. به نظر می رسد بی خوابی یا کم خوابی و اضطراب در ایجاد و تشدید تیک‌ های حرکتی تأثیرات بسزایی دارند.

پزشکان بر این باورند بعضی از دارو‌های تجویزی برای درمان اختلال بیش فعالی – کم توجهی (ADHD)، موجب بروز تیک های عصبی در کودکان خواهد شد. البته تحقیقات و مطالعات جدیدتر، این فرضیه را رد کرده است.

در برخی موارد تیک‌ های عصبی به علت وقوع اتفاقات ناگواری برای شخص، ایجاد می‌ شوند؛ مانند:

 • سکته
 • مسمومیت
 • ابتلا به عفونت و بیماری
 • جراحی
 • ضربه به سر یا دیگر حوادث

در صورتی که سابقه تیک عصبی در خانواده ‌ای وجود داشته باشد، احتمال ابتلا به این عارضه در سایر افراد خانواده نیز افزایش می یابد. اغلب آقایان بیش از خانم ها دچار این اختلال می شوند.

درمان

درمان تیک های عصبی به وخامت و شدت اوضاع بستگی دارد. این اختلال در اکثر موارد، به طور خود به خود برطرف می‌ شود و به درمان خاصی نیاز ندارد. تیک های عصبی در صورت لزوم از طریق روش های زیر درمان می شوند:

درمان رفتاری شناختی: کمک به شخص مبتلا برای مواجهه با اتفاقات و مشکلات روزمره، با مدیریت احساسات و آرامش

دارو درمانی: مصرف داروهای تجویزی به منظور کاهش تکرار تیک های عصبی

درمان از طریق تغییر عادات ناپسند: مقابله با تیک ‌های حرکتی با انجام حرکات ارادی

تغییر در سبک زندگی: با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی میتوان میزان تکرار تیک را کمتر کرد. موارد ذیل در درمان این اختلال اثرگذارند:

 • برخورداری از حمایت خانواده و دوستان
 • کاهش سطح اضطراب و استرس
 • خواب کافی

 

 

کلینیک مهر 

رادیولوژی – فیزیوتراپی – آزمایشگاه – جراحی بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button