www.Golldennet.com/گلدن نت
درمان فوبیا | فوبیا چیست؟ | علائم فوبیا | اختلال اضطرابی هراس و فوبیا | کلینیک مهر

درمان فوبیا

تزریق چربی به واژن کلینیک مهر
تزریق چربی به واژن
ژانویه 7, 2020
بیماری پوکی استخوان کلینیک مهر
بیماری پوکی استخوان
فوریه 5, 2020

درمان فوبیا

درمان فوبیا کلینیک مهر

درمان فوبیا

در این مقاله توضیحاتی در خصوص درمان فوبیا ارائه می گردد. فوبیا یا هراس شدید از جمله اختلالات اضطرابی محسوب می گردد و به این معناست که شخص مبتلا از موقعیت یا مسئله ای به شدت دچار واهمه و اضطراب می‌ شود که این ترس به‌ طور غیر طبیعی و بیشتر از آن چیزی است که آن موضوع یا موقعیت خاص می‌ تواند به بار آورد. (این موقعیت که موجب بروز اضطراب می شود، به عنوان محرک هراس شناخته می شود.) این مسئله خاص می ‌تواند ارتفاع، سگ، گربه، رعد و برق، خون، مکان‌ های بسته، تاریکی و… باشد.

درمان فوبیا کلینیک مهر

بیشتر بخوانید: استرس چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟

افراد مبتلا به فوبیا در کل زندگی طبیعی و عادی دارند ولی زمان مواجهه با حیوان یا قرار گرفتن در موقعیت یا محیطی که نسبت به آن فوبیا دارند، دچار علائم اضطرابی بسیار شدیدی می شوند. لازم به ذکر است در این افراد اصلاً لازم نیست موقعیت واقعا ایجاد شود؛ چراکه این افراد گاهی حتی از فکر کردن به مسئله ای که از آن هراس دارند نیز ممکن است مضطرب شوند.

این نوع اختلال در برخی موارد زندگی اشخاص را واقعاً دچار اختلال می‌ کند و گاهی بسیار عذاب آور است. به عنوان مثال افرادی که از مکان بسته بیمناکند، چنانچه محل کارشان در طبقه ششم یا هفتم یک مجتمع باشد، امکان دارد به هیچ عنوان از آسانسور استفاده نکنند و همیشه از پله ‌ها رفت و آمد کنند.

درمان فوبیا : فوبیا جزو اختلالات روانپزشکی به شمار می آید و درمان اصلی آن رفتار درمانی در کنار روان ‌درمانی است. شیوه ای که اغلب مورد استفاده قرار می گیرد، «مواجهه و جلوگیری از پاسخ» می باشد. در این شیوه شخص را با عاملی که منجر به بروز فوبیا می‌ شود به صورت مصنوعی و تدریجی مواجه نموده و سعی می ‌کنند از بروز واکنش اضطرابی در وی پیشگیری نمایند.

البته این عمل می بایست کنترل‌ شده باشد. در غیر این صورت عامل حمله پانیک در شخص است. درمان فوبیا امکان دارد چند ماه به طول انجامد و طی این مدت آموزش هایی به شخص داده می‌ شود تا قادر باشد خود را در صورت مواجهه با موقعیتهای خاص کنترل نماید. اوایل درمان از دارو درمانی استفاده می ‌شود تا از بروز حملات اضطرابی جلوگیری شود. بیان حالات و هیجان به همراه حرکات ریلکسیشن و تنفس عمیق موجب کاهش احتمال حمله پانیک در افراد خواهد شد.

 

کلینیک مهر 

رادیولوژی – فیزیوتراپی – آزمایشگاه – چشم پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button