www.Golldennet.com/گلدن نت
دلایل زردی چشم ها | زردی چشم | علت زردی چشم ها چیست؟ | کلینیک مهر

دلایل زردی چشم ها

عمل بینی فانتزی کلینیک مهر
عمل بینی فانتزی
می 14, 2019
ضعف غدد آدرنالین کلینیک مهر
ضعف غدد آدرنالین
می 20, 2019

دلایل زردی چشم ها

دلایل زردی چشم ها کلینیک مهر

دلایل زردی چشم ها

در این مقاله قصد داریم به ذکر دلایل زردی چشم ها بپردازیم. دلایل زردی چشم ها، افزایش سطح بیلی روبین در خون می باشد. بیلی روبین ماده ای است که از تجزیه «هم» موجود در هموگلوبین های قرمز عضلات و پوست، ایجاد می شود.

 

دلایل زردی چشم ها کلینیک مهر

 

«هم» اسم ترکیبی در خون می باشد که موجب تبادل اکسیژن می گردد. زمانی که عمر گلبول های قرمز به اتمام برسد یا به عضلات آسیب وارد شود، هموگلوبین طی چند مرحله نخست به بیلیوردین سپس به بیلی روبین تبدیل می گردد. بیلیوردین ماده سمی نمی باشد ولیکن مشخص نیست که چرا بدن این ماده را به بیلی روبین که ماده ای سمی است تبدیل می کند که حتماً باید از بدن دفع گردد.

حساسیت چشم

یکی از دلایل زردی چشم ها حساسیت چشم می باشد. کسانی که چشمان حساسی دارند، با گذشت زمان در اثر التهاب مزمن با رفع قرمزی چشم به زردی چشم دچار می شوند. این عارضه به مرور زمان و تجویز ضدعفونی کننده ها و اشک مصنوعی توسط پزشک متخصص چشم برطرف خواهد شد.

سندرم ژیلبرت

در سندرم ژیلبرت، بدون ایجاد اختلال در عملکرد کبد، میزان بیلی روبین خون افزایش می یابد. افراد با ابتلا به این عارضه بدون هیچ مشکلی، تنها کمی زردی در چشم هایشان ایجاد می شود. هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز بدن ما نهایتاً به رنگدانه زرد رنگی به اسم بیلی روبین تبدیل می شود که کبد وظیفه دفع این ماده به خارج از بدن توسط صفرا را بر عهده دارد. معاینه کامل چشم و همچنین آزمایش خون برای مشخص نمودن میزان بیلی روبین به منظور پی بردن به علت اصلی این عارضه لازم است انجام شود.

سرطان کبد

به رشد غیر قابل کنترل سلول های بدخیم در کبد، سرطان کبد  گفته می شود. یکی از علائم سرطان کبد که برخی اوقات بروز می کند، زردی چشم ها و پوست می باشد. بیماری سرطان کبد در میان جوامعی شایع تر است که میزان بروز هپاتیت ویروسی و دیگر بیماری های مزمن کبدی در آنها بالاست.

سیگار و زردی چشم ها

یکی دیگر از دلایل زردی چشم ها مصرف سیگار است. کشیدن سیگار موجب ایجاد اختلال در بینایی و کاهش خون رسانی به چشم می شود. سرخ شدن لبه پلک ها، ایجاد چین و چروک شدید اطراف چشم، پف کردن پلک و زردی چشم ها از جمله عوارض مصرف سیگار هستند. قطع فوری مصرف سیگار در جلوگیری از ابتلا به این عوارض نقش بسزایی دارد.

تابش نور خورشید

برخی اوقات تابش بیش از حد نورخورشید یکی دیگر از دلایل زردی چشم ها می باشد. در این صورت سفیدی چشم ها حالت کدر و مات پیدا می کند که این مشکل با افزایش بیلی روبین خون ارتباطی ندارد. میزان بیلی روبین با انجام آزمایش خون اندازه گیری می شود. چنانچه میزان بیلی روبین، طبیعی و نرمال باشد، دیگر بالا بودن بیلی روبین علت زدی چشم ها نخواهد بود. برخی اوقات افراد به کرات دچار زردی می شوند که در این صورت لازم است آزمایش در زمانی انجام شود که شخص زردی دارد.

یرقان

یرقان یا زردی، عارضه ای است که در آن سفیدی چشم و پوست به دلیل بیلی روبین بالای خون، زرد می شوند.

هپاتیت‌ ویروسی

التهاب‌ کبد در اثر یک ویروس موجب بروز هپاتیت می شود. هپاتیت انواع گوناگونی دارد که شایع‌ ترین‌ انواع‌ آن‌ هپاتیت A و B است. یکی از علائم این بیماری زردی‌ چشم ها و پوست به دلیل تجمع‌ بیلی روبین در خون می باشد.

لازم به ذکر است زردی چشم ها در برخی افراد به شکل خال بروز می کند که از طریق عمل جراحی رفع خواهد شد.

 

کلینیک مهر 

رادیولوژی – فیزیوتراپی – آزمایشگاه – جراحی بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button