www.Golldennet.com/گلدن نت
دلایل نازایی | روش های تشخیص نازایی در مردان | شیوه های درمان نازایی در خانم ها | کلینیک مهر

دلایل نازایی

لیزر co2 کلینیک مهر
لیزرco2
ژانویه 27, 2019
قاعدگی سنگین کلینیک مهر
قاعدگی سنگین
فوریه 3, 2019

دلایل نازایی

دلایل نازایی کلینیک مهر

دلایل نازایی

معمولاً دلایل نازایی و مشکلاتی که در این مورد پیش می آید از نگرانی های زن و شوهرهای جوان در ماه های نخست بعد از ازدواج به شمار می آید. این مسئله در میان اقشار پایین و متوسط و مردم شهرستان ها و نقاطی که از لحاظ اجتماعی و فرهنگی، هنوز روی سنتها وباورهای غلط تعصب دارند به وفور دیده می شود.

 

دلایل نازایی کلینیک مهر

 

مسئله نازایی زمانی که اقوام و اعضای خانواده عروس وداماد جویای وضعیت حاملگی عروس می باشند بسیار حادتر شده وبه طور ناخواسته آنان را دریک فشار جسمی و روحی وخیمی قرار می دهد.
بهتر است بدانید نازایی تنها یک مشکل زنانه نیست بلکه مشکلات مردانه هم در این امر دخیل هستند. حدود ۴۰ درصد از دلایل نازایی، آقایان می باشند. بنابراین در این مقاله به تفکیک دلایل نازایی و ناباروری در خانم ها و آقایان اشاره می نماییم.

دلایل نازایی در مردان

دلایل نازایی در مردان بسیار زیاد است که در ذیل به برخی از آنها اشاره شده است.

 • وجود سابقه عفونت ناحیه تناسلی مانند پروستات
 • سابقه بلوغ دیررس یا زودرس و همچنین چرخش بیضه ها و ضربه وارد شدن به بیضه ها
 • ترمیم فتق
 • داروهای مورد استفاده به دلیل ایجاد زخم ها یا پسویازیس
 • مصرف الکل به مقدار فراوان
 • استعمال دخانیات
 • بیضه نزول نکرده
 • تماس با مواد سمی در حین کار همانند کادمیوم ، مس، اکسید اتیلن ، جیوه، کلرید وینیل، مواد رادیو اکتیو و اشعه
 • تماس ناحیه های تناسلی با دماهای بالا
 • بیماری دیابت

روش های تشخیص نازایی در مردان

برای تشخیص دلایل نازایی در آقایان علاوه بر اینکه شخص باید از وضعیت پزشکی خود اطلاع داشته باشد لازم است یک سری آزمایش های تخصصی و معاینات خاصی روی فرد صورت پذیرد. از جمله این آزمایش ها عبارتند از:
آزمایش منی چند گانه : حداقل دو نمونه در دو نوبت زمانی جداگانه می بایست صورت بگیرد و از نظر فاکتورهای مختلف بررسی شود که از جمله این فاکتورها می توان به حجم منی، قوام، تعداد و حرکت و شکل اسپرم ها اشاره نمود.
سونوگرافی  :به منظور تعیین واریکوسل و دیگر عوارض ساختمانی بیضه.
دیگر آزمایش ها : از این آزمایش ها به منظور تعیین بیماری های سیستم تناسلی مردانه و دلیل اختلالات اسپرم ها به کار گرفته می شود.

روش های درمان نازایی در مردان

لاپاروسکوپی یک شیوه بدون خطر و مؤثر در درمان یک نوع اختلال ناباروری در بالغین به شمار می آید.
کریپتورکیدسیم از شایع ترین اختلالات در دستگاه تناسلی محسوب می گردد که در بدو تولد در نوزادان پسر قابل تشخیص می باشد. تشخیص کریپتورکیدسیم، از طریق مشاهده امکان پذیر خواهد بود.

دلایل نازایی در خانم ها

از دلایل نازایی در خانم ها می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

تخمدان پلی کیستیک : شرایطی را به وجود می آورد که فولیکولهای کوچک موجود در تخمدانها قادر نخواهند بود به فولیکولهای بالغ تبدیل شده که با عدم تعادل هورمونی والگوهای غیر قابل پیشگویی تخمک گذاری قابل تشخیص است. از علائم این اختلال می توان به مواردی نظیر آکنه، چاقی، پریودهای نامنظم و رشد موهای زائد اشاره نمود.
مشکلات تخمک گذاری : شرایطی (اغلب هورمونال) فراهم می کند که از آزاد شدن تخمک بالغ به وسیله تخمدانهای زنانه پیشگیری می نماید. فقدان یا وجود عادات ماهیانه نامنظم و خونریزی های ماهانه ی زیاد یا کم.

لوله های رحمی مسدود شده : لوله های رحمی صدمه دیده یا مسدود شده، از انتقال اسپرم به تخمک و یا از انتقال تخمک بارور شده به درون حفره رحمی پیشگیری می نمایند. دلایل نازایی در اثر انسداد لوله های رحمی عبارتند از بیماری های التهابی لگن، بیماری های انتقال یابنده به وسیله روابط جنسی همانند کلامیدیا و انجام جراحی عقیم کننده قبلی.

آندومتریوزیز : شرایطی ایجاد می کند که در آن بافت پوشاننده مخاط رحم (بافت اندومتریال) در خارج از حفره رحمی و اغلب در حفره شکمی لگنی رشد می کند. این اختلال در برخی از زنان بدون هیچ گونه علائم و نشانه ای روی می دهد. ولی در بعضی از خانم ها این علائم عبارتند از درد شدید در پریودی یا درد در زمان نزدیکی یا دردهای مبهم لگنی.

شیوه های درمان نازایی در خانم ها

 • در اختلالات تخمک گذاری داروهای باروری و لقاح مصنوعی از جمله روش های درمان می باشند.
 • مشکل انسداد لوله های رحمی از طریق جراحی جهت گشایش لوله ها یا لقاح مصنوعی آزمایشگاهی (ivf) رفع می شود.
 • روش درمان برای تخمک های ضعیف بارداری، لقاح مصنوعی آزمایشگاهی (ivf) با بکارگیری از تخم یا جنین اهدایی خواهد بود.
 • برای تخمک پلی کیستیکروش های درمانتغییر در رژیم غذایی، انجام حرکات ورزشی یا داروهای باروری و لقاح مصنوعی بوده است. روش درمان جدید سندروم تخمدانی پلی کیستیک مصرف داروی دیابتی به نام متفورمین (گلوکوفاژ) می باشد که تخمک گذاری منظم را امکان پذیر می کند.
 • در درمان اندومتریوزیز از داروهای باروری به همراه تلقیح مصنوعی، جراحی جهت جداسازی بافت غیرطبیعی یا گشودن لوله و تکنولوژی های به روز برای رفع نازایی به کار گرفته می شود.

 

کلینیک مهر 

رادیولوژی – فیزیوتراپی – آزمایشگاه – جراحی بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button