www.Golldennet.com/گلدن نت
دیابت بارداری | نشانه های دیابت حاملگی | درمان دیابت بارداری | کلینیک مهر

دیابت بارداری

انواع لایه برداری کلینیک مهر
انواع لایه برداری
مارس 10, 2019
آزمایش های غربالگری کلینیک مهر
آزمایش های غربالگری
مارس 19, 2019

دیابت بارداری

دیابت بارداری کلینیک مهر

دیابت بارداری

دیابت بارداری تنها در دوره بارداری بروز می کند. سطح قند خون بالا در دوران بارداری چنانچه رفع نشود، می تواند برای فرزند شما مشکلاتی به وجود آورد. پزشکان معمولاً در خصوص بررسی دیابت بارداری دقت می نمایند تا بتوانند آن را تشخیص و به صورت مؤثر کنترل و درمان کنند.

 

دیابت بارداری کلینیک مهر

 

اگر شما دچار عارضه دیابت شیرین شوید، روزانه با پرداختن به امور ساده و با کمک پزشک معالج خود می توانید نوزاد سالمی به دنیا آورید. بعد از تولد نوزاد، امکان دارد شما دیگر دیابت نداشته باشید. گرچه این عارضه موجب افزایش امکان ابتلا به دیابت نوع ۲ خواهد شد ولیکن نمی توان به طور قطعی گفت این بیماری بروز خواهد کرد.

دلایل ابتلا به دیابت بارداری

در طی دوره بارداری، جفتی که جنین را به خون شما متصل می کند، هورمون هایی را تولید می کند که ممکن است باعث افزایش قند خون شما شود. اغلب، پانکراس می تواند در حد کافی جهت کنترل قند خون انسولین تولید نماید.

وگرنه سطح قند خون شما بالا می رود و امکان دارد موجب بروز دیابت بارداری شود. این عارضه اغلب در نیمه دوم بارداری مشاهده می شود. برخی اوقات از هفته ۲۰ ام اما نه معمولاً دیرتر از آن.

برای خانم هایی که مبتلا به دیابت هستند، می بایست ناشتا و پیش از مصرف وعده های غذایی قند خون شان بین ۶۰ تا ۹۹ باشد. این برای زنان با دیابت بارداری لازم است کمتر از ۹۵ باشد. ضمن اینکه پس از مصرف وعده غذایی (۱ تا ۲ ساعت پس از آن) قند خون خانم هایی که دچار دیابت هستند پیش از بارداری، می بایست کمتر از ۱۴۰ باشد و برای زنان مبتلا به دیابت بارداری باید از ۱۲۰ کمتر باشد.

نشانه های دیابت حاملگی

این بیماری معمولاً نشانه های مشخص و خاصی را برای مادر به همراه ندارد. سایر انواع دیابت (به عنوان نمونه دیابت نوع ۱ یا دیابت نوع ۲) با علائمی همانند تشنگی همراه است، ولیکن در دیابت حاملگی این نشانه ها به سختی مشاهده می شود.

به دلیل عدم وجود علائم خاص در این بیماری، ضروری است که در زمان بارداری، برای مشخص نمودن سطح قند خون آزمایش دهید. پزشک معالج شما معمولاً برای شما به منظور تشخیص دیابت حاملگی بین هفته های ۲۴ و ۲۸ آزمایش تجویز خواهد کرد.

درمان دیابت بارداری

در واقع کنترل سطح قند خون به صورتی که بیش از اندازه بالا نرود، روش درمان این بیماری است. شما می توانید سطح قند خون خود را با پیروی از برنامه غذایی سالم و مناسب طبق تجویز پزشک، ورزش کردن و در صورت لزوم مصرف انسولین یا سایر داروها کنترل نمایید. لازم به ذکر است، هر شخصی که دچار دیابت بارداری باشد، به هیچ عنوان نباید از انسولین یا دارو استفاده کند.

 

 

کلینیک مهر 

رادیولوژی – فیزیوتراپی – آزمایشگاه – جراحی بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button