www.Golldennet.com/گلدن نت
سونوگرافی | سونوگرافی در مامایی | بررسی سقط جنین | کلینیک مهر

سونوگرافی

جراحی زیبایی پلک
جراحی زیبایی پلک
بهمن ۴, ۱۳۹۶
تنبلی چشم 
تنبلی چشم 
بهمن ۷, ۱۳۹۶

سونوگرافی

سونوگرافی

سونوگرافی

در سونوگرافی با تصویر سه بعدی انواع مالفورماسیون ها به خصوص در مالفورماسیون های صورت به شکل دقیق مشخص می گردد. برای ساخته شدن تصویر در مدت زمان طولانی تر هنوز دستگاه ها کامل نشده ‎اند به عبارت دیگر دستگاه های سه بعدی تجاری نشده ‎اند و هنوز بیشتر دستگاه های سـونوگرافی دو بعدی می باشند، به بیانی دیگر Digimucioner هستند.

 

سونوگرافی

 

سونوگرافی علاوه بر این که در حاملگی و تشخیص انواع ناهنجاری های جنین کاربرد دارد ، کاربردهای درمانی نیز دارد که برای تشخیص انواع ناهنجاری ها و بیماری ها استفاده می گردد.

در سونوگرافی، اکثرا بافت های نرم اندام ها قابل مشاده هستند و مورد بررسی قرار می گیرند، به همین دلیل سـونوگرافی وسیله مناسبی جهت تشخیص مشکلات استخوان نمی باشد اما با آن می توان برخی مشکلات عضلات، رباط ها، تاندون ها و بسیاری بافت های دیگر را مورد بررسی قرار داد.

سونوگرافی امکان دارد به شکل دو بعدی یا سه بعدی باشد، همچنین می توان توسط این دستگاه تصویر سـونوگرافی اندام را در حال حرکت و فعالیت مشاهده کرد.

نوع خاصی از سـونوگرافی وجود دارد که نام آن سـونوگرافی داپلر (Doppler Sonography  ) می باشد، این روش تصویربرداری براساس پدیده داپلر انجام می شود و هدف از انجام آن، بررسی میزان و سرعت جریان خون در وریدها و شریان های بدن می باشد. در ارتوپدی از این روش بیشتر جهت بررسی احتمال لخته شدن خون در وریدهای عمقی ساق DVT استفاده می گردد.

بهترین زمان برای انجام سونوگرافی زنان

اکثرا سـونوگرافی از روی شکم انجام می گیرد، اما در برخی موارد که تشخیص آن بر عهده متخصص زنان یا پزشک معالج باشد، سـونوگرافی از داخل واژن نیز صوت می گیرد.

سـونوگرافی ارزش بسیاری در تشخیص انواع سرطان های رحم و تخمدان دارد، اما تشخیص زودرس سرطان های دستگاه تناسلی خانم ها به ویژه سرطان دهانه رحم فقط با معاینه بالینی و انجام آزمایش سرطان دهانه رحم که پاپ اسمیر نام دارد، امکان پذیر است.

برای شناخت زودرس سرطان دهانه رحم که این سرطان ممکن است هر خانمی را به خود در گیر کند، بهتر است به صورت مرتب برای انجام تست پاپ اسمیر به پزشک و متخصص زنان مراجعه شود.

کاربرد های سوفوگرافی

  • سونوگرافی در مامایی
  • سونوگرافی در تعیین سن حاملگی
  • بررسی سقط جنین
  •  بررسی ناهنجاری های جنین

 

کلینیک مهر 

رادیولوژی – فیزیوتراپی – آزمایشگاه – جراحی بینی

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button