www.Golldennet.com/گلدن نت
ضربان نبض نرمال چیست ؟ | ضربان نبض | بدن انسان | کلینیک مهر | کلینیک مهر شهران

ضربان نبض نرمال چیست ؟

سرطان شناسی یا انکولوژی
سرطان شناسی یا انکولوژی
دسامبر 1, 2018
متخصص مغز و اعصاب
متخصص مغز و اعصاب
دسامبر 19, 2018

ضربان نبض نرمال چیست ؟

ضربان نبض نرمال چیست ؟

ضربان نبض نرمال چیست ؟

قلب به عنوان یکی از مهم ترین، حساس ترین و حیاتی ترین اعضای بدن دائماً در تپش و هدایت خون به تمامی اعضای بدن است. این تپش دائمی و نرمال است و با توجه به شرایط و حالات درونی و بیرونی بدن گاهی متغیر خواهد بود؛ اما در این بین سؤالی که پیش می آید این است که ضربان نبض نرمال چیست ؟

 

ضربان نبض نرمال چیست ؟

برای پاسخ به سؤال ضربان نبض نرمال چیست ؟

می بایستی ابتدا بدانیم قلب در چه حالتی، طبیعی یا همان نرمال است: معمولاً ضربان قلب با توجه به سن و شرایط بدن، یعنی سایز و اندازه و وزن آن مورد بررسی قرار می گیرد.

در واقع با بیانی ساده تر؛ ضربان قلب نرمال همان تعداد تپش های قلب در یک دقیقه است. اگر بخواهیم میزان این تپش نرمال را برای هر فرد محاسبه کنیم یک شیوۀ بسیار ساده و راحت وجود دارد. دو انگشت خود را روی قسمت مچ دست خود قرار داده و تعداد ضربات ریزی که در این قسمت وجود دارد را در یک دقیقه محاسبه کنید.

یا می توانید انگشتان را روی گردن خود گذاشته و تعداد ضربان قلبی که در این ناحیه نیز احساس می شود در یک دقیقه محاسبه کنید. البته می بایستی این عمل را در زمانی که بدن در حالت نرمال و آرامی ست انجام داد تا نتیجه ای که به دست می آید درست و منطقی باشد و در نتیجه توانسته باشیم به سؤال ضربان نبض نرمال چیست؟ راحت تر پاسخ داده باشیم.

برخی برای اینکه بدانند ضربان نبض نرمال چیست ؟ با مراجعه به پزشکان متعدد تقاضای انجام انواع آزمایشات گوناگون می کنند که این کاری صحیح نیست بلکه با یک مشورت ساده با پزشک به پاسخ سؤال خود دست خواهند یافت.

گاهی قلب از نظر میزان و تعداد تپش، در حالت آرامش و ضربان کمتری قرار می گیرد که این امر برای سلامتی آن مناسب و مفید خواهد بود و در چنین شرایطی سبب رشد عضلات قلب خواهد شد و در واقع برای قدرت یافتن و سلامتی آن مفید است. گاهی نیز تپش شدید قلب سبب افزایش ضربان و ایجاد ناراحتی برای آن خواهد شد که در واقع آن را از حالت ضربان نبض نرمال خارج می کند.

 

 

کلینیک مهر 

رادیولوژی – فیزیوتراپی – آزمایشگاه – چشم پزشکی

جراحی بینی در کلینیک مهراورژانس کلینیک مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button