www.Golldennet.com/گلدن نت
عفونت لوزه | درمان عفونت لوزه | کاهش درد گلو | ورم لوزه | کلینیک مهر

عفونت لوزه

بیماری تالاسمی کلینیک مهر
بیماری تالاسمی
فوریه 6, 2019
برداشتن خال با لیزر کلینیک مهر
برداشتن خال با لیزر
فوریه 19, 2019

عفونت لوزه

عفونت لوزه کلینیک مهر

عفونت لوزه

لوزه ها از بافت های نرمی ایجاد شده اند که در دو سمت قسمت انتهایی دهان واقع شده اند؛ التهاب و عفونت لوزه تحت تأثیر عفونت های گوناگونی بروز می کند. این عارضه با علائمی مثل تب، احساس درد گلو و احساس خستگی بسیار شدید خود را نشان می دهد.

 

عفونت لوزه کلینیک مهر

 

از دیگر نشانه های ابتلا به عفونت لوزه احساس درد زمان خوردن و بلعیدن مواد غذایی، سردرد، ورم لوزه ها، ایجاد تکه هایی به رنگ سفید روی لوزه ها (چنانچه دلیل عفونت، ویروس نباشد و باکتری باشد.)، گرفتگی صدا و تورم ناحیه گردن در قسمت هایی که بافت لنفاوی وجود دارد.

 درمان عفونت لوزه

شیوه های مختلفی جهت درمان عفونت لوزه وجود دارد؛ اما پیش از درمان لازم است عامل عفونت تشخیص داده شود تا بتوان به بهترین طریق ممکن با آن مقابله نمود. عمل جراحی و درمان های دارویی از جمله شیوه های درمان عفونت لوزه می باشد. ضمن اینکه می بایست شما پس از طی نمودن دوره درمان نکاتی را رعایت نمایید که در این مقاله به آنها می پردازیم.

رفع عفونت لوزه در صورتی که عفونت لوزه دلیل باکتریایی داشته باشد، به وسیله داروهای آنتی بیوتیک مثل اریترومایسین و یا پنی سیلین بهبود می یابد. شایان توجه است که مصرف داروهای آنتی بیوتیک می بایست تا تمام شدن دارو ادامه یابد و نمی توان به محض بهبودی، مصرف دارو را قطع نمود، چرا که در صورت قطع مصرف همه داروهای آنتی بیوتیک، بیماری مجدداًعود می کند.

همچنین داروهای استروئیدی جهت کاهش عفونت و التهاب در قسمت حلق تجویز می شوند، چرا که امکان دارد عفونت لوزه ها به حدی عود کند که شخص در خوردن مواد غذایی دچار مشکلاتی شود و قدرت قورت دادن مواد غذایی را نداشته باشد.

در بعضی موارد دیده شده است که بیمار بر خلاف رعایت دستورالعمل و درمان های دارویی پزشک خود، باز بهبود نمی یابد  و در واقع به عفونت مزمن لوزه ها مبتلا می شود.

در این وضعیت پزشک با بررسی سن و شرایط بیمار امکان دارد راهکار عمل جراحی را به او توصیه نماید.عمل  جراحی لوزه و برداشتن آن هم اکنون رایج ترین و آخرین روش درمان برای رفع بیماری اشخاصی می باشد که با عفونت مزمن لوزه مواجه می گردند.

لازم به ذکر است که این عمل جراحی به اشخاص زیر توصیه می شود:.

  • اشخاصی که بیشتر از هفت مرتبه در سال دچار التهاب و عفونت لوزه ها می شوند.
  • اشخاصی که بیشتر از سه مرتبه در سال و برای مدت سه سال دچار التهاب و عفونت لوزه ها دچار می شوند.
  • اشخاصی که بیشتر از پنج مرتبه در سال و برای مدت دو سال به التهاب و عفونت لوزه ها دچار می شوند.

در ضمن بهتر است برای بهبودی سریع تر نکات ذیل را رعایت نمایید:

توصیه می شود از دستگاه بخور در محل زندگی خود استفاده کنید و از قرار گرفتن در هوای خشک پرهیز نمایید. هر چند ساعت یک مرتبه برای مدتی دستگاه بخور را خاموش کنید تا همیشه در معرض هوای مرطوب قرار نداشته باشید.

ترکیب آب ولرم و نمک را غرغره کنید این ترکیب برای کاهش درد گلوی شما مفید است. از مصرف مواد غذایی که موجب وخامت و تشدید التهاب لوزه ها می گردند بپرهیزید.

این مواد غذایی شامل غذاهای سرخ کردنی و ادویه دار مانند انواع نوشابه های گازدار و فست فودها و مواد شور مثل دوغ و ترشی جات می شود. ترکیب آب گرم و آبلیمو و عسل مفید است. نوشیدن مقادیر فراوانی مایعات گرم مثل چایی و خوراک نرم مانند سوپ توصیه می شود.

 

کلینیک مهر 

رادیولوژی – فیزیوتراپی – آزمایشگاه – چشم پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button