www.Golldennet.com/گلدن نت
عکسبرداری رنگی | عکسبرداری | آنژیوگرافی | ونوگرافی | میلوگرافی | کلینیک مهر

عکسبرداری رنگی

چشم پزشک
چشم پزشک
فوریه 4, 2018
بیماری لوپوس
بیماری لوپوس
فوریه 6, 2018

عکسبرداری رنگی

عکسبرداری رنگی

عکسبرداری رنگی

عکسبرداری رنگی : تصویربرداری های پزشکی از مهمترین بررسی های پارا کلینیکی می باشند که به تشخیص بیماری کمک بسیاری می کنند، این تصویربرداری ها به روش های متفاوتی انجام می شوند. از نظر تاریخی ابتدایی ترین روش تصویربرداری پزشکی، استفاده از رادیوگرافی ساده بوده است. در این روش، تصویر به دست آمده بر روی فیلمی ظاهر می شود که در ظاهر مانند فیلم های قدیمی سیاه و سفید بوده و رنگی در آن وجود ندارد.

 

عکسبرداری رنگی

 

در کنار رادیوگرافی ساده، نوعی رادیوگرافی مکمل به وجود آمده است که به آن عکس برداری رنگی می گویند. در این روش پزشک متخصص رادیولوژی ابتدا ماده ای خاص را به بدن بیمار تزریق می کند یا این ماده را به بیمار می دهد تا میل کند که به این ماده در اصطلاح پزشکی رنگ گفته می شود.

پس از این موارد از بیمار عکسبرداری می شود. رنگی که به بیمار داده می شود در ظاهر رنگی نیست بلکه از ماده ای ساخته شده که اشعه ایکس نمی تواند از آن عبور کند به همین دلیل در عکسبرداری رنگی پزشک می تواند رنگ را به شکل سایه ای در تصویر ببیند زیرا رنگ داده شده به بیمار شکل عضوی را به خود می گیرد که عکس آن قرار است گرفته شود.

روش های تصویر برداری

با پیشرفت علم و فناوری در چند دهه اخیر، روش های تصویر برداری جدیدتری وارد بازار شد که مورد استفاده قرار گرفته است که می توان به سی تی اسکن، ام آر آی، سونوگرافی ، اسکن رادیوایزوتوپ اشاره کرد. در برخی مواقع مردم به این روش های تصویر برداری، عکسبرداری رنگی نیز می گویند.

همانطور که در بالا توضیح دادیم، استفاده از روش های تکمیلی تصویربرداری، تنها در بعضی موارد و برحسب این که پزشک معالج به دنبال پیدا کردن چه ضایعه ای می باشد انجام می شود.

معمول ترین روش های عکس برداری رنگی که در ارتوپدی مورد استفاده قرار می گیرند عبارت اند از:

  • آنژیوگرافی
  • ونوگرافی
  • میلوگرافی
  • آرتروگرافی

که در مقالات بعدی به صورت جامع درباره آن ها برای شما عزیزان صحبت خواهیم کرد.

برای انجام عکس برداری می توانید به کلینیک مهر مراجعه کنید، این کلینیک مجهز به دستگاه ها و امکانات بسیاری می باشد که می توانید با خیالی آسوده به انجام این امر بپردازید.

 

 

 

 

کلینیک مهر 

رادیولوژی – فیزیوتراپی – آزمایشگاه – چشم پزشکی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button