www.Golldennet.com/گلدن نت
لنزهای فیکیک | لنزهای داخل چشمی | عوارض کاشت لنز فیکیک | کلینیک مهر

لنزهای فیکیک

لیزر درمانی سیاتیک کلینیک مهر
لیزر درمانی سیاتیک
می 28, 2019
بیماری پارکینسون کلینیک مهر
بیماری پارکینسون
ژوئن 9, 2019

لنزهای فیکیک

لنزهای فیکیک کلینیک مهر

لنزهای فیکیک

لنزهای فیکیک (لنز داخل چشمی) نوعی از لنزهای قابل ایمپلنت (کاشت) می باشد. به این لنزها، لنزهای داخل چشمی یا اینترا آکولار(IOLs) نیز می گویند. امکان دارد این سؤال برایتان پیش آید که این نوع لنزها چه زمانی استفاده می شوند؟ در پاسخ باید گفت که لنزهای فیکیک در افرادی که عمل لیزیک (LASIK) یا PRK چشم انجام داده اند، مورد استفاده قرار می گیرد تا نزدیک بینی متوسط تا شدید آنها برطرف شود.

 

لنزهای فیکیک کلینیک مهر

 

برخی اوقات استفاده از لنزهای داخل چشمی (اینترا آکولار) حتی از انجام جراحی عیوب انکساری چشم نیز نتیجه بهتری می دهد. در چنین مواقعی، شما به یک عمل جراحی نیاز خواهید داشت برای اینکه لنز شفاف بین قرنیه و ناحیه ی رنگی چشمتان، عنبیه و حتی پشت عنبیه تان کاشته شود.

عملکرد

لنزهای فیکیک و لنزهای تماسی (کانتکت لنز) در رفع نزدیک بینی اثرگذاری یکسانی دارند، ولیکن ناحیه ای که قرار داده می شوند، متفاوت است. لنزهای فیکیک داخل چشم شما قرار می گیرند و لنزهای تماسی روی سطح چشم شما قرار داده می شوند. ضمن اینکه، لنزهای فیکیک  تا زمانی که برداشته نشوند، مشکل نزدیک بینی شما را به طور دائمی رفع می کنند.

مزایا

یکی از مزایای لنزهای فیکیک نسبت به کانتکت لنزها این است که شما وجود آن را در چشمان خود حس نمی کنید. علاوه بر این، نیاز به نگهداری نیز ندارند.

آیا کاشت لنز فیکیک گزینه مناسبی برای شما می باشد؟

همانطور که می دانید لیزیک یکی از عمل های رایج اصلاح دید است که نتایج بسیار مطلوب و رضایت بخشی داشته است. اما برای افرادی که دچار دوربینی، نزدیک بینی و یا آستیگماتیسم بسیار شدیدی هستند، مناسب نمی باشد. حتی افرادی که قوز قرنیه (کراتوکونوس)، خشکی چشم یا قرنیه بسیار نازکی دارند نمی توانند از این جراحی استفاده کنند. لذا این اشخاص می بایست از کاشت لنز فیکیک درون چشمی استفاده نمایند تا نتیجه ی بهتری کسب کنند. بدین ترتیب، لیزیک و نیز لنزهای داخل چشمی فیکیک برای همه افراد مناسب نیست. لذا پزشک به شما در انتخاب مناسب ترین روش درمان کمک خواهد کرد.

عوارض جانبی

  • انحراف مردمک که احتمال ایجاد تابش خیره کننده و دید تار را افزایش خواهد داد.
  • جداشدگی شبکیه؛ این شرایط بسیار حاد است و تهدیدی جدی برای بینایی بیمار به شمار می آید.
  • از بین رفتن سلول های مربوط به لایه ی نازک داخل قرنیه (اپی تلیوم)؛ این شرایط موجب ادم قرنیه و تاری پیشرونده در دید خواهد شد. بدین جهت، پزشک در هر مرتبه ویزیت تعداد سلول های اندوتلیال را اندازه گیری می کند.
  • عفونت یا التهاب چشم
  • انحراف دید مثل وجود هاله و تابش خیره کننده به خصوص در زمان رانندگی و دید تار
  • ممکن است در برخی افراد موجب بروز آب مروارید شود.

 

 

 

کلینیک مهر 

رادیولوژی – فیزیوتراپی – آزمایشگاه – چشم پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button