www.Golldennet.com/گلدن نت
لوزه چیست و چه وظایفی در بدن دارد | لوزه | جراحی لوزه | لوزه سوم | کلینیک مهر

لوزه چیست و چه وظایفی در بدن دارد

افتادگی پلک
افتادگی پلک
مارس 1, 2018
دل درد و انواع آن
دل درد و انواع آن
مارس 6, 2018

لوزه چیست و چه وظایفی در بدن دارد

لوزه چیست و چه وظایفی در بدن دارد

لوزه چیست و چه وظایفی در بدن دارد

لوزه چیست و چه وظایفی در بدن دارد : گلو مانند چهار راهی است که انتهای دهان و بینی را به حنجره و مری متصل می کند. لوزه ها در بالای گلو قرار دارند و به دفاع در مقابل حمله عفونت ها کمک می کند. تورم و التهاب لوزه ها در کودکان بسیار شایع است، زیرا لوزه های آن ها بزرگتر از بزرگسالان می باشد و با رشد کودک آن ها نیز کوچک می شوند.

 

لوزه چیست و چه وظایفی در بدن دارد

 

لوزه ها

لوزه ها هنگام نزدیک شدن به سن بلوغ به بزرگترین اندازه خود می رسند و سپس به تدریج تحلیل می روند. لازم به ذکر است که لوزه ها در کودکان بزرگترین اندازه را نسبت به قطر گلو دارند. لوزه ها امکان دارد بزرگ و ملتهب شوند که در برخی مواقع لازم به انجام جراحی می باشند تا از دهان خارج شوند.

در سنین بالاتر، بزرگی یک طرفه لوزه امکان دارد بیانگر عفونت ویروسی لوزه و تومورهایی مانند لنفوم یا کارسینوم سلول فلسی باشد.

برخی از متخصصان گوش و حلق و بینی در مواردی که التهاب های مکرر و عود کننده لوزه اتفاق افتد یا هنگامی که بزرگی لوزه ها موجب انسداد علامت دار راه های هوایی فوقانی شود یا در مواردی که لوزه به صورت یک طرفه بزرگ شود، برداشتن آن را توصیه می کنند. بزرگ شدن لوزه ها امکان دارد بر حرف زدن افراد تاثیر بگذارد.

ترتیب قرارگیری لوزه ها

آدنوئید ها که به آن ها لوزه های حلقی هم گفته می شود، در سقف حلق قرار دارند.

لوزه های لوله ای که در سقف حلق قرار دارند.

لوزه های کامی که هنگام معاینه دهان می توان آن ها را مشاهده کرد، و در دو طرف بخش دهانی حلق در میان دو قوس بافتی قرار دارند.

لوزه های زبانی که در پشت شیار انتهایی زبان قرار گرفته اند.

لوزه ها چه کار می کنند؟

لوزه ها و آدنوئید ها عمدتا از بافت لنفوئیدی تشکیل شده اند که در تمامی دستگاه گوارش و در پایه زبان هم حضور دارند، بافت لنفوئیدی هم از لنفوسیت ها تشکیل شده اند. لنفوسیت ها سلول هایی هستند که عمدتا در تولید پادتن یا آنتی بادی در برابر عوامل مهاجم به بدن نقش دارند.

 

 

 

 

کلینیک مهر 

رادیولوژی – فیزیوتراپی – آزمایشگاه – چشم پزشکی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button