www.Golldennet.com/گلدن نت
مراقبت های بعد از زايمان | رابطه جنسی پس از زايمان | کلینیک مهر

مراقبت های بعد از زايمان

علل تپش قلب کلینیک مهر
علل تپش قلب
نوامبر 11, 2019
تغذيه در دوره بارداری کلینیک مهر
تغذيه در دوره بارداری
دسامبر 7, 2019

مراقبت های بعد از زايمان

مراقبت های بعد از زايمان

در این مقاله در خصوص مراقبت های بعد از زايمان توضیحاتی ارائه می شود.

دردهای بعد از زايمان 

به دلیل انقباض رحم جهت خروج لخته های خون باقی مانده، ممکن است در روزهای اول بعد از زايمان، دردهایی مشابه درد قاعدگی ایجاد شود. اين درد با شير دهی افزایش می یابد كه دلیل آن، وجود هورمونی می باشد كه در شيردهی ترشح می شود و موجب انقباض رحم میگردد. در صورتیکه درد دائمی و شدید به همراه خونریزی و تب باشد می بایست نزد پزشک مراجعه نمود.

يبوست پس از زایمان

معمولاً زنان در روزهای اول پس از تولد فرزندشان دچار يبوست می شوند. به محض شروع فعاليتهای روزمره اين مشکل رفع خواهد شد. در خصوص مراقبت های بعد از زايمان باید گفت پیروی از برنامه غذایی مناسب و استفاده از مواد غذایی حاوی فيبر مانند میوه و سبزيجات به درمان يبوست كمک شایانی می كند.

رابطه جنسی پس از زايمان

در اين دوره بسياری از زنان به دلیل درد ناشی از بخيه، تمايلی به برقراری رابطه جنسی ندارند. تا وقتی كه بخيه ها به طور کامل ترميم نشده و خونريزی ادامه دارد،‌ آمیزش جنسی توصیه نمی شود. اغلب بهبود محل بخيه های ناحيه تناسلی بیست روز به طول می انجامد. لازم به ذکر است تا زمانی كه مادر تمايلی به نزديكی نداشته و احساس راحتی نكرده، باید از آن اجتناب نمود .

تنظيم خانواده بعد از زایمان

حاملگی چهارم و بيشتر، فاصله كم تر از ۳ سال بين زايمان ها، بارداری بالای ۳۵ سال و زير۲۰ سال نیز سلامت مادر، جنین و نوزاد آينده را به خطر می اندازد. يكی از بهترین و مناسب ترین روش های كاهش خطرات حاصل از اين بارداری ها استفاده از خدمات تنظيم خانواده می باشد که در اين خصوص زن و شوهر هر دو مسئول هستند. در نتیجه آنان می بایست برای پيشگيری از بارداری از یک شیوه مطمئن و مناسب استفاده نمایند. خانم هایی كه تنها با شير خود فرزندشان را تغذيه می كنند چهل روز بعد از زايمان و خانم هایی كه اصلاّ شير خود را به نوزاد نمی دهند و يا از شير كمكی بهره می برند، بیست روز بعد از زایمان از روش های پيشگيری استفاده نمایند.

در این مقاله مهمترین نکات در رابطه با مراقبت های بعد از زايمان ذکر شد.

 

کلینیک مهر 

رادیولوژی – فیزیوتراپی – آزمایشگاه – جراحی بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button