www.Golldennet.com/گلدن نت
نیستاگموس | انواع نیستاگموس | علائم نیستاگموس | درمان نیستاگموس | کلینیک مهر

نیستاگموس

فشار خون بالا و بیماری کلیه کلینیک مهر
فشار خون بالا و بیماری کلیه
جولای 4, 2019
سنگ کیسه صفرا کلینیک مهر
سنگ کیسه صفرا
جولای 18, 2019

نیستاگموس

نیستاگموس کلینیک مهر

نیستاگموس

نیستاگموس نوعی بيماري چشمي می باشد که در آن چشم ها حرکات غیرقابل کنترل و تکراری را ایجاد می نمایند که معمولاً باعث کاهش بینایی و درک عمق می شود و می تواند روی هماهنگی و تعادل اثرگذار باشد. این حرکت های ناخواسته چشم می تواند از طرفی به طرف ديگر، به طرف پایین، به طرف بالا یا در یک الگوی دایره ای ایجاد گردد. بنابراین، هر دو چشم قادر نیستند به صورت مداوم اجسام را مشاهده نمایند.

 

نیستاگموس کلینیک مهر

 

اشخاصی که به نیساگموس مبتلا هستند، در جبران اين وضعيت، سر خود را در موقعیت غیر عادی تكان داده يا نگه مي دارند. در کل، این بیماری ناشی از وجود مشکلات چشمی یا مشکل بالينی دیگر می باشد. استرس و خستگی باعث وخامت این عارضه مي شود. با این وجود، در اکثر موارد علل بروز آن ناشناخته است. انواع نیستاگموس عبارتند از:

نوزادي: معمولاً در ۲ الی ۳ ماهگی بروز می کند. چشم ها به حرکت در حالت افقی تمایل داشته و اغلب با مشکلاتی نظیر عدم وجود مادرزادی عنبیه (قسمت رنگی چشم)، آلبینیسم، آب مرواريد مادرزادی و اعصاب بينايي رشد نيافته همراه می باشد.

مهره های اسپاسم: اغلب بین ۶ ماه تا ۳ سالگی روی می دهد و بین ۲ الی ۸ سالگی بهبود پیدا می کند. کودکانی که به این نوع از نیستاگموس مبتلا هستند معمولاً سر خود را تكان می دهند و كج می کنند. چشم آنها امکان دارد در هر سمتی حرکت کند. این نوع عارضه اغلب نیازی به درمان ندارد.

اكتسابي: بعدها در دوره کودکی یا بزرگسالی پیشرفت می کند. معمولاً علت آن ناشناخته است، ولیکن امکان دارد به دليل اختلالات متابولیکی، اختلال سیستم اعصاب مرکزی و یا اعتياد به مواد مخدر يا الکل باشد.

علل بروز

نیستاگموس اغلب به دلیل مشکلات عصبی که در بدو تولد وجود دارند یا در دوره کودکی بروز می کنند، ایجاد می گردد. نیستاگموس اكتسابي، که بعدها در طول زندگی افراد، روی می دهد می تواند نشانه عارضه دیگری نظیر سکته مغزی، تروما یا مالتیپل اسکلروسيس باشد.

از جمله دلایل دیگر بروز این بیماری عبارتند از:

  • بیماری های سیستم اعصاب مرکزی
  • نقص تكامل كنترل حرکت طبیعی چشم در ابتدای زندگی
  • عيوب انکساری بسیار شدید نظیر آستیگماتیسم یا نزدیک بینی (ميوپيا)
  • آلبینیسم
  • التهاب گوش داخلی
  • آب مروارید مادرزادی
  • مصرف داروهایی مثل داروهای ضد صرع

تشخیص

نیستاگموس از طریق يك معاينه كامل چشم قابل تشخيص می باشد. تست نیستاگموس، با تأکید بسیار روی نحوه حرکت چشم، امکان دارد شامل موارد ذیل باشد:

تاریخچه بیمار: جهت مشخص نمودن هر علائمی که بیمار در حال حاضر دارد و وجود هر گونه مشکلات بهداشت عمومی، داروهاي مصرفي یا عوامل محیطی که امکان دارد در معرض علائم باشند.

اندازه گیری دقت بینایی: جهت ارزیابی این که ممکن است چه میزان از بينايي تحت تأثیر قرار بگیرد.

انکسار جهت تعیین توانایی لنز مناسب برای اصلاح هر گونه عيوب انکساری (دوربینی، نزدیک بینی یا آستیگماتیسم(

آزمایش چگونگی تمرکز، همکاری و حرکت چشم ها با یکدیگر به منظور كسب یک تصویر یکنواخت و واضح از آن چه که مشاهده می گردد، چشم ها می بایست در تغيير تمرکز، کار و حرکت هماهنگی داشته باشند. این آزمایش به دلیل ایجاد مشکلاتی انجام می شود که روی کنترل حرکات چشم اثرگذارند یا این که استفاده از هر دو چشم را با یکدیگر مشکل می کنند.

بدین جهت که نيیستاگموس معمولاً ناشی از سایر مشکلات باليني می باشد، امکان دارد متخصص اپتومتری شما را برای انجام آزمایش بیشتر، به پزشک متخصص یا پزشک خانواده ارجاع دهد. از طریق اطلاعات کسب شده از آزمایش ها، متخصص اپتومتریست می تواند تشخیص دهد که آیا شما به این عارضه مبتلا هستید یا خیر و با شما در خصوص روش های درمان صحبت می کند.

درمان

با اینکه لنزهای تماسی و عینک نیستاگموس را اصلاح نمی کنند، ولیکن برخی اوقات موجب بهبود وضعیت بينايي مي شوند. ضمناً مطالعه کتاب هايي با چاپ بزرگ، افزایش روشنایی و استفاده از وسايل بزرگنمایی می توانند کمک شایانی کنند. بعضی از انواع نیستاگموس در دوره کودکی بهبود پیدا می کنند.

عمل جراحی جهت تغییر موقعیت عضلات حركت دهنده چشم اغلب به ندرت صورت می گیرد. با اینکه انجام این جراحی این بیماری را درمان نمی کند، ولی مي تواند موجب كاهش مقدار تغيير موقعيت سر شخص برای دید بهتر گردد.

در صورتی که سایر مشکلات باليني باعث ایجاد این عارضه باشد، متخصص اپتومتریست معمولاً با پزشک متخصص مراقبت های اولیه یا دیگر متخصصین پزشکی جهت رفع این عامل زمینه اي تلاش خواهند کرد.

 

 

کلینیک مهر 

رادیولوژی – فیزیوتراپی – آزمایشگاه – چشم پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button