بلفاروپلاستی :

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی، یک عمل جراحی برای بهبود ظاهر پلک‌ها است. این جراحی می‌تواند روی هردو پلک بالایی و پایینی یا تنها یکی از آن‌ها انجام شود. بلفاروپلاستی هم به جهت زیباسازی نواحی پیرامون چشم و هم برای درمان مشکلات عملکردی پلک استفاده می‌شود.

چشم‌ها مهم‌ترین عناصر زیبایی صورت هستند و بلفاروپلاستی یکی از بهترین راه‌های جوانسازی نواحی پیرامون چشم است. این عمل نیازی به بستری شدن ندارد و همچنین در صورت نیاز می‌تواند با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام شود. عوارض بعد از عمل معمولاً در عرض چند روز برطرف شده و دوره نقاهت کوتاهی دارد.

مدت زمان هر جلسه :

جراحی پلک به صورت سرپایی در مدت ۲ الی ۳ ساعت انجام می شود و فرد بلافاصله پس از آن به خانه باز می گردد. در بعضی موارد ممکن است برای نتیجه گیری بهتر و رسیدن به حالت دلخواه فرد جراحی لیفت پلک در دو مرحله انجام شود.

بازه زمانی جلسات

 

گروه سنی :

برای جراحی پلک “سن مناسب” وجود ندارد، زیرا بیماران فقط در دوران بزرگسالی نیاز دارند که بتوانند از این روش بهره مند شوند. اگر بعضی از بیماران پف زیر چشم را به ارث برده باشند، در ۳۰ سالگی درخواست انجام جراحی بلفاروپلاستی می کنند. به طور معمول، بیماران به دلیل تغییرات مربوط به پیری، در ۴۰ سالگی و بیشتر انجام بلفاروپلاستی را درخواست می کنند.

طول زمان اثر :

هر عمل زیبایی با توجه به ساختار بدن و عوامل محیطی دارای ماندگاری مشخصی است. اما معمولا بلفاروپلاستی ماندگاری بسیار عالی دارد. اگرچه این عمل از فرآیند پیری پوست شما جلوگیری نمی کند. اما یکی از ماندگارترین عمل های زیبایی چهره به حساب می‌آید. به طوری که حدود ۷ الی ۱۰ سال بر روی زیبایی چشم و پلک ها اثرگذار است.

عوارض :

بی حسی پلک
کوتاه شدن پلک ها
مشکل در قرارگیری پلک ها
بروز اسکار یا جای زخم
دوبینی
عفونت پلک

محدودیت ها :

برای انجام عمل بلفاروپلاستی پلک پایین لازم است فرد شرایطی داشته باشد تا کاندیدای مناسبی به حساب آید. سلامت کامل جسمانی اصلی ترین شرط برای انجام عمل زیبایی پلک های بالا و پایین به شمار می رود. برخی از مهم ترین نکاتی که در مورد کاندیداهای عمل بلفاروپلاستی باید رعایت شوند عبارت اند از:

افراد باید سنی بالاتر از ۳۵ سال داشته باشند.
برای کسانی که پلک افتاده و یا اختلالات بینایی در اثر وجود مشکلات پلک دارند و این ناهنجاری ها به صورت مادرزادی ایجاد گردیده، جراحی پلک بالا و پایین می تواند بعد از ۱۸ سالگی هم انجام شود.
داشتن نگرش واقع بینانه به نتیجه عمل؛ با اینکه جراحی پلک می تواند ظاهر را بهبود دهد اما گاهی تغییرات چشم گیری در صورت به وجود نمی آورد.
افراد نباید سیگار مصرف کند
نباید هیچ گونه بیماری مزمنی وجود داشته باشد؛ این گونه موارد حتما باید به پزشک اطلاع داده شود.

مراقبت بعد :

بعد از انجام بلفاروپلاستی لطفاً در رعایت موارد گفته شده نهایت تلاش خود را انجام دهید:

حتما داروهای مسکنی که توسط پزشک تجویز شده است را به موقع مصرف کنید.
بعد از جراحی در هر ساعت به مدت ۱۰ دقیقه از کمپرس های سرد به منظور کاهش تورم و در اطراف چشم استفاده کنید. در صورتی که خشکی چشم دارید استفاده از قطره چشم را فراموش نکنید.
حتما در دوره بهبودی اطراف چشم خود را تمیز نگه دارید. این کار باعث کاهش ابتلا به عفونت ناحیه چشم شما خواهد شد.
برای خوابیدن حتما سر خود را بالاتر از پایین تنه قرار دهید و هرگز بر روی صورت نخوابید.
در صورتی که نیاز به کشیدن بخیه دارید، حتماً به موقع به مطب مراجعه کنید. حدود یک هفته بعد از جراحی از مصرف داروهایی مانند آسپرین، ایبوپروفن و سایر داروهای شیمیایی و گیاهی که احتمال خونریزی را افزایش می دهد خودداری کنید.
به هیچ وجه به چشم های خود دست نزنید. در مدت بهبودی سعی کنید سیگار نکشید.
استفاده از پماد آنتی بیوتیک برای پیشگیری از عفونت الزامی است.
در صورتی که از لنز طبی استفاده می کنید، به مدت دو هفته از قرار دادن آن خودداری کنید.
سعی کنید در دوره بهبودی از انجام فعالیت های سنگین مانند ورزش و شنا کردن خودداری کنید.
هنگام بیرون رفتن از منزل حتما از عینک های آفتابی استفاده نمایید.