جراحی بوکال فت :

در ابتدا بهتر است با مفهوم چربی بوکال (Buccal Fat) آشنا شوید. به لحاظ علمی و تخصصی، چربی بوکال یک توده چربی است که بین عضله‌ی بوکسیناتور (Buccinator) و سایر عضلات سطحی صورت قرار دارد و اندازه پد چربی برای هر فرد متفاوت است. به زبان ساده‌تر، به چربی داخل دهانی چربی بوکال گفته می‌شود، که نوعی چربی عمقی است و باعث چاقی کنار لب‌ها و گونه‌ها می‌شود. بوکال از کنار پیشانی تا پایین استخوان گونه امتداد دارد و در گوشه های لب به پایان می‌رسد. برداشتن این چربی‌های موجود در داخل گونه‌ها یک روش نوین برای از بین بردن چربی‌های ناخواسته صورت است و باعث برجستگی گونه و زاویه‌سازی فک می‌شود.

ممکن است واژه‌ی جراحی برای برخی افراد ترسناک به نظر برسد اما باید بدانید که جراحی بوکال فت یک روش ساده و سریع است که نیازی به بیهوشی ندارد و تنها با بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد. در این عمل جراحی، یک برش کوچک در داخل دهان در سمت داخلی گونه‌ها ایجاد شده و بالشتک‌های چربی دهانی که در زیر استخوان گونه‌ها قرار دارند از طریق دهان خارج می‌شود.

یکی از مزیت‌های این عمل استفاده از بخیه جذبی است؛ بنابراین نیازی به کشیدن بخیه نیست و هیچ جای زخمی بر روی صورت و دهان باقی نمی‌ماند. پس از جراحی، یک روز ورم صورت خواهید داشت و ممکن است برای دیدن نتیجه‌ی نهایی به حدود سه ماه زمان نیاز داشته باشید.

مدت زمان هر جلسه :

عمل جراحی نهایتا ۱ و نیم ساعت طول می کشد.
زمان نقاهت نسبتاً کم است و اکثر بیماران پس از ۳ روز به سر کار باز می گردند.

 

گروه سنی :

بهترین سن برای از بین بردن توده چربی بوکال بر اساس بیمار و اهداف درمانی وی متفاوت خواهد بود.

در کل برداشتن چربی بوکال به بیمار کمک می‌کند تا فرم صورت خود را با لاغر کردن ناحیه گونه صورت افزایش دهد. نتیجه: خط فک و گونه‌ها مشخص‌تر به نظر می‌رسند و بیمار از ظاهر هماهنگ‌تر صورت بهره مند می‌شود.

طول زمان اثر :

اگر برای انجام جراحی بوکال فت به یک جراح و پزشک ماهر و حرفه‌ای مراجعه کنید می‌توانید از طولانی بودن نتیجه‌ این جراحی، مطمئن شوید. با این حال برای مادام‌العمر بودن این جراحی لازم است که از مراقبت‌هایی که پزشک متخصص برایتان مشخص می‌کند پیروی کنید. برای مثال همیشه وزن سالم و متناسب خود را حفظ کنید، چرا که در صورت افزایش وزن و درگیری با اضافه وزن، تجمع چربی در صورت شما مجدداً دیده می‌شود و نتیجه ‌این موضوع نیز از بین رفتن نتیجه جراحی‌تان خواهد بود.

 

محدودیت ها :

حذف چربی بوکال برای همه مناسب نیست. و احتمالاً برای افرادی با شرایط ذیل توصیه نشود:

افراد دارای صورت باریک: چنانچه صورت فردی در حالت طبیعی باریک باشد، ممکن است با افزایش سن جراحی فوق منجر به فرو رفتن گونه‌های وی شود.
چنانچه فرد دچار آتروفی نیمه صورت پیشرونده (سندرم پاری-رومبرگ) است: این اختلال نادر باعث جمع شدن پوست یک طرف صورت می‌شود. چنین عنوان شده که این بیماری روی توده چربی بوکال تأثیر می‌گذارد.
سن فرد بالاتر از حد نرمال است: با افزایش سن، افراد به طور طبیعی چربی صورت خود را از دست می‌دهند. این روش ممکن است بر غبغب و سایر علائم پیری صورت تأکید کند

مراقبت بعد :

توجه داشته باشید که در یک هفته اول بعد از عمل، ماهیچه‌های دهانی بایدکم‌ترین حرکت را داشته باشند؛ بنابراین غذایی که میل می‌کنید باید سبک و نرم باشد.
فراموش نکنید که بعد از خوردن هر وعده غذا و یا نوشیدنی، دهان باید با موادی مخصوص شست‌وشو داده شود.
با مشورت پزشک، تا یک هفته بعد از جراحی از آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده شود.
هنگام استراحت سر باید کمی بالاتر نگه داشته شود تا فشاری به ناحیه جراحی شده صورت وارد نشود.
به هیچ عنوان نباید تا زمانی که محل جراحی به طور کامل ترمیم نشده است، دخانیات مصرف کنید.
به هیچ عنوان محل زخم و بخیه‌ها را با زبان لمس نکنید.
از انجام ورزش‌های خطرناک که باعث ایجاد ضربه به صورت می‌شود باید تا اتمام ترمیم زخم‌ها پرهیز شود.