لیزر موهای زائد:

لیزر موهای زائد از نورهای مرئی و نامرئی برای حذف موهای زائد و هدف قرار دادن رنگ دانه‌های مو استفاده می‌کند. این رنگ دانه‌ها که ملانین نام دارند، در پوست و مو موجود می‌باشند. ملانین در داخل ساقه مو و به مقدار زیاد در اطراف فولیکول‌های مو (ریشه مو) یافت می‌شود. ملانین قابلیت جذب نور لیزر به خود را دارد.

جذب نور لیزر و انرژی آن باعث افزایش دمای ملانین می‌شود. افزایش دما در ریشه مو همان چیزی است که باعث از بین رفتن فولیکول می‌گردد. پس از تخریب فولیکول بر اثر تابش لیزر،
رشد مو متوقف شده و بعد از حدود ۱ تا ۲ هفته، موها ریزش می‌کنند و دیگر مویی در آن محل رشد نمی‌کند.

عملکرد لیزر موهای زائد به این صورت است که نور لیزر، روی ملانین‌های موجود در مو متمرکز شده و با ایجاد حرارت منجر به نابود شدن ریشه‌ی مو می‌گردد. افراد با پوست‌های روشن و موی ضخیم و تیره بهترین کاندید لیزر موهای زائد می‌باشند.

بازه زمانی جلسات :

تعداد کلی جلسات لیزر موهای زائد مورد نیاز برای حذف موهای زائد از ۶ تا ۸ نوبت متغیر است که بستگی به عوامل مختلف دارد. علاوه بر آن، شما احتمال نیازمند انجام جلسات لیزر موهای زائد سالانه برای حفظ اثر لیزر درمانی هستید. این جلسات معمولاً به صورت سالانه یا دو بار در سال انجام می‌شوند.

گروه سنی :

بهترین سن لیزر موی زائد بعد از دوران نوجوانی است. به دلیل اینکه هورمون‌ها در دوره نوجوانی کاملاً متعادل نشده‌اند لیزر موهای زائد در این سن چندان مؤثر نیست.

خانم های کمتر از ۵۰ سال که در نواحی صورت، دور سینه، شکم و کشاله ران موی زاید دارند باید حتما با پزشک کشاوره نموده و در صورت لزوم آزمایش هورمونی وسونوگرافی تخمدان انجام دهند.

 

به طور کلی عوامل زیر در میزان اثربخشی لیزر موهای زائد موثر که هر کدام را جداگانه شرح خواهیم داد :

جنس و ضخامت موها
رنگ مو و نوع پوست

رنگ مو و نوع پوست
به دلیل اینکه فقط رنگ دانه ی مو و نه رنگ دانه ی پوست ، باید نور را جذب کند، رنگ مو و نوع پوست بر کیفیت لیزر موهای زائد تأثیر می گذارد. لیزر باید بدون اینکه به پوست آسیب برساند، فقط فولیکول مو را هدف قرار دهد. بنابراین، تضاد بین رنگ مو و رنگ پوست یعنی موهای تیره و پوست روشن بهترین نتیجه را به همراه دارد. در نتیجه ممکن است افرادی که پوست تیره یا موهای نازکی دارند نسبت به سایرین به تعداد جلسات بیشتری نیاز داشته باشند. این افراد رشد موی سریع تری هم دارند.

لیزر موهای زائد روی رنگ موهایی که نور را به خوبی جذب نمی کنند تاثیر کمتری دارد مثل خاکستری، قرمز، بلوند و سفید. از سوی دیگر خطر آسیب دیدن پوست در افرادی که اختلاف کمی بین رنگ مو و پوست خود دارند بیشتر است . با این حال ، به دلیل پیشرفت دستگاه ها گزینه های مناسب برای درمان با لیزر برای رنگ موهای روشن و پوست های تیره همچنان در حال افزایش یافته است.

جنس و ضخامت موها
لیزر جذب ملانین می شود که رنگ دانه ای در موهای شما است. موهای تیره تر و ضخیم تر ملانین بیشتری دارند. این به این معنی است که درمان با لیزر برای افرادی که موهای تیره تری دارند موثرتر است. اگر موهای قهوه ای روشن یا بلوند دارید، به دلیل اینکه لیزر با قدرت کمتری به موهای شما برخورد می کند، به مدت زمان بیشتری برای درمان احتیاج دارید.

عوارض :

۱-قرمزی و حساسیت پوست
۲-سوزش و تحریک
۳-پوسته پوسته شدن : گاهی اوقات پوسته پوسته شدن میتواند باعث زخم و یا دلمه شود که با انجام مراقبت های مناسب، مثل استفاده از کرم مرطوب کننده، از پایداری این عارضه جلوگیری میشود.

 

مراقبت قبل :

اجتناب از برنزه کردن
شیو کردن با استفاده از تیغ
قبل از شروع لیزر، پوست باید عاری از هرگونه لوسیون و کرم بوده و تمیز باشد.
برای افراد خیلی حساس به درد می توان از کرم بی حسی موضعی استفاده شود.

مراقبت بعد :

تا ۲۴ ساعت بعد از لیزر به هیچ عنوان موارد زیر را انجام ندهید.

استفاده از مواد شوینده در محل لیزر
آرایش
فعالیت بدنی شدید
استفاده از دوش آب (بدون مواد شوینده در ۲۴ ساعت اول بلامانع است اما بهتر است انجام ندهید.)
به مدت ۱۰ روز از تماس مستقیم با آفتاب بپرهیزید و هر ۴ساعت کرم ضد آفتاب استفاده کنید.