پلاسما جت

روشی درمانی برای برطرف سازی مشکلات رایج پوستی با استفاده از پلاسماست که با تأثیر بر غشای پوست، می تواند باعث پاکسازی و جوانسازی آن شود. در این روش، لایه های پوستی در یک ناحیه خاص، تخریب می شوند و با افزایش سرعت آبرسانی و کلاژن سازی، سلول های پوستی بازسازی می شوند و پوست، ظاهری کاملا سالم و زیبا پیدا می کند.
برخلاف تصور عمومی در پلاسما جت، سلول های پوستی نمی سوزند و پوست دچار آسیب و سوختگی نمی شود. در این روش، یون های مثبت و منفی موجود در پلاسما باعث تحریک و تسریع روند رشد و بازسازی سلول های پوستی می شوند و از این طریق، پوست بهبود می یابد.
اگرچه در این روش، ممکن است زخم های ریزی روی پوست ایجاد شود؛ اما این زخم ها کاملا بهبودپذیر و موقتی هستند و به سرعت از بین می روند.

مدت زمان هر جلسه

زمان مورد نیاز در هر فردی به میزان مشکلات موجود ، صلاح پزشک و عوامل مختلف دیگری نیز بستگی دارد. اما معمولا در هر فردی با وجود خطوط با عمق کم حدود ۲۰ الی ۳۰ دقیقه زمان خواهد برد.

بازه زمانی جلسات

مراجعه به بهترین متخصص، بعد از هر بار درمان توسط پلاسما جت به زیبا جو اطلاع داده خواهد شد ، که این روتین مراجعه هر یک ماه الی ۴۵ روز یک بار می باشد.

گروه سنی

از نظر پزشکی محدودیتی برای انجام این عمل در گروه ‌های سنی مختلف وجود ندارد؛ اما بهتر است که از این روش درمانی در سنین پایین ‌تر از ۲۰ سال و بالا تر از ۸۰ سال استفاده نشود؛ زیرا در سنین زیر ۲۰ سال، هنوز هورمون ‌های بدن به تعادل نرسیده اند و همین امر سبب از بین رفتن اثرات آن می شود.
در سنین بالای ۸۰ سال نیز چون شدت آسیب‌ ها و چین و چروک‌ های پوستی بالا است و پوست، خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده است، بنابراین بهتر است که این عمل در این سنین انجام نشود.

طول زمان اثر

بلافاصله بعد از اتمام پروسه درمانی و زیبایی پلاسما جت ، نتیجه قابل مشاهده خواهد بود. اما بهترین و دقیق ترین آن پس از ۴ هفته نمایان خواهد شد. در برخی مواقع نیز برای بهتر شدن نتیجه لام است تا حدود ۸ هفته پس از درمان اولیه بار دیگر افراد تحت درمان قرار گیرند.

عوارض

عموما درمان با پلاسما جت به دلیل ماهیت کم‌تهاجمی بودن آن عارضه شدیدی برای متقاضیان ایجاد نخواهد کرد و عوارض آن عموما خفیف، کوتاه‌مدت و قابل تحمل خواهند بود. عوارض این درمان نهایتا ۷۲ ساعت تا ۱۰ روز طول خواهد کشید و خود به خود برطرف خواهد شد.

عوارضی مانند التهاب، برافروختگی و سوزش ناحیه تحت درمان بین دو تا سه روز طول خواهد کشید و خود به خود برطرف خواهد شد.
ممکن است که تا ده روز احساس تورم داشته باشید. برای کاهش آن می‌توانید از دو بالش برای خوابیدن استفاده کنید و سرتان را بالا نگه دارید تا تورم کاهش پیدا کند.
از عوارض ظاهری پلاسما جت می‌توان به پوسته‌پوسته شدن یا بروز نقاط کوچک دلمه مانند روی پوست اشاره کرد. این عارضه پوستی بین یک هفته تا ده روز ادامه خواهد داشت و در این مدت از بین خواهد رفت. دستکاری نکردن ناحیه و مراقبت از آن باعث می‌شود که سریع‌تر از بین بروند.
در صورت برداشتن خال با پلاسما جت امکان دارد که پوست همان ناحیه به اندازه مساحت خال برداشته شود که در عرض یک تا دو هفته برطرف خواهد شد.

محدودیت ها

این روش جوانسازی برخلاف مزایای بسیاری که دارد برای تمامی افراد مناسب به شمار نمی رود و برای افرادی که در زیر به انها اشاره می شود به کار نمی رود.

داشتن پروتز هایی از جنس فلزات.
افرادی که در دوره بارداری به سر می برند.
اشخاص که مبتلا به بیماری صرع هستند.
اشخاصی که میزان زیادی افتادگی پوست دارند.
مبتلا بودن به هرگونه ای از سرطان یا بیماری های التهابی حاد.

مراقبت قبل

یک هفته قبل از جلسه درمان، از ویتامین سی برای کاهش تورم استفاده کنید.
حدود دو تا ۴ هفته قبل از درمان از هر نوع فعالیت که منجر به برنزه شدن پوست شود، خودداری کنید. (اسپری برنزه، تزریق مواد برنزه کننده، استفاده از سولاریوم و آفتاب گرفتن)
در حالت ایده‌آل باید حداقل ۲ تا ۴ هفته قبل از جلسه پلاسما جت از ضدآفتاب با SPF40 بهره بگیرید تا پوستتان دربرابر خورشید محافظت شود.
از انجام هر روش درمانی دیگر، از لیزر درمانی تا لایه‌برداری، بوتاکس و تزریق فیلر در ناحیه تحت درمان خودداری کنید.
از استفاده از هر نوع اسید برای پوست از رتینول تا سالیسیلیک اسید خودداری کنید. (حداقل دو تا سه هفته قبل از درمان)
توجه داشته باشید که میکرونیدلینگ و پی‌آرپی حداقل ۲۱ روز قبل و ۲۱ روز بعد از درمان، ممنوع است.
روش‌های جراحی مانند لیفت صورت و… باید حداقل هر ۹ ماه پس از درمان موکول شوند.

مراقبت بعد

تا سه هفته بعـد از پلاسماجت از مواد آرایشـی در ناحیه مورد نظر استفـاده نکنید.
ممکن است تا چند روز ناحیه درمان متورم و قرمز شود؛ کرم تجویزشده را طبق دستور پزشک معالج مصرف کنید.
بهتر است تا ۲۴ ساعت از آرایش کردن پرهیز کنید. نتیجه عمل را بعد از ۲ تا ۴ هفته به خوبی خواهید دید.
در ناحیه ای که پلاسما جت انجام شده معمولا تورم و قرمزی برای ۲ تا ۳روز مشاهده می شود. گاهی بهبود تورم و قرمزی برای به خصوص پلک ها و نواحی نزدیک چشم مدت بیشتری طول می کشد. در بعضی موارد بهبود آن یک هفته طول می کشد که در این بازه زمانی پوست ناحیه مورد نظر پوسته پوسته می شود که باید به صورت طبیعی از بین برود. بهبود کامل در بعضی افراد ۷ تا ۱۰ روز طول می کشد.
از کندن پوسته‌های روی پوستتان بپرهیزید و اجازه دهید که پوست روند پوسته‌ریزی طبیعی خود را طی کند.
مصرف ویتامین سی را برای کاهش تورم ادامه دهید.
می‌توانید برای کاهش تورم و احتباس مایعات از کمپرس سرد خشک کمک بگیرید.
حداقل تا دو روز بعد از درمان، ناحیه تحت درمان را خشک نگه دارید و هیچ پماد یا ژل موضعی را روی آن مالش ندهید.
بین یک تا پنج روز بعد از درمان، تورم ناحیه فروکش خواهد کرد. توجه داشته باشید که این تورم بخشی طبیعی از فرآیند درمان است و اجازه دهید که بدن کم‌کم آن را کاهش دهد.
حتما در محیط آزاد و زیر نور خورشید از ضدآفتاب با SPF 30 یا بیشتر کمک بگیرید.