کربوکسی تراپی

کربوکسی با تزریق گاز کربن دی اکسید به زیر پوست روشی کاملا بی خطر است. در این روش به اندازه معینی گاز وارد بدن می شود(این مقدار با دستگاه سنجیده می شود) زمانی که گاز در بدن زیاد می شود با افزایش خون در ناحیه مورد نظر مواد مغذی به پوست می رسد که باعث بهبود و ترمیم سلول های پوستی در این ناحیه می شود.

در این روش با افزایش خون رسانی، بافت را به سوزاندن چربی ها تشویق می کند و فرآیندهای ترمیمی پوست مانند کلاژن سازی را تحریک می کند.کربوکسی تراپی اساسا با دو روش انجام می شود:افزایش گردش خون به وسیله کربوکسی تراپی که کم کردن اکسیژن خون رسانی به بافت را زیاد می کنند باعث درمان می گردد.

بازسازی پوست با کربوکسی: در این روش پوست پیر و آسیب دیده با افزایش رسوب کلاژن و سازماندهی مجدد و بهبود بافت و تنالیته پوست می توان به پوست جوان رسید.

مدت زمان هر جلسه

هر جلسه کربوکسی تراپی بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌ کشد.

بازه زمانی جلسات

به طور کلی، تعداد جلسات کربوکسی تراپی صورت تا حد بسیار زیادی به شرایط بدنی خود شما بستگی دارد. به علاوه، این موضوع به این مسئله وابسته است که میزان چین و چروک و افتادگی پوست شما تقریباً چقدر است. به طور کلی، خیلی از افراد بین ۴ تا ۶ جلسه برای کربوکسی تراپی مراجعه کرده اند. اما باز هم باید بدانید و جلسات این روش می تواند از هر فرد دیگر متفاوت باشد

گروه سنی

برای روش درمانی با کربوکسی سن خاصی مد نظر نیست و تمامی افرادی که خواهان جوانی و زیبایی پوست خود هستند، در گروه مخاطبان هدف برای این تکنیک قرار دارند.

طول زمان اثر

ماندگاری کربوکسی بین ۴ تا ۶ ماه می باشد که در روش های دیگر آن مثل رفع سلولیت اگر بیمار به مراقبت های درمانی چون ورزش و رژیم غذایی مناسب بپردازد نتایج آن تا چند سال ماندگار می باشد.

عوارض

معولا روش کربوکسی عارضه جانبی ندارد و اگر هم داشته باشد بسیار محدود است ازجمله اینکه ممکن است بعد از کربوکسی تراپی شاهد کبودی و بعضا سوزش در محل تزریق باشیم.در صورتی که هریک از شرایط زیر را دارباشید باید از کربوکسی تراپی خود داری کنید.

بیماری های قلبی و عروقی
بیماران حاد تنفسی
مشکلات انعقاد خون
آمبولی ریه که اخیرا رخ داده باشد.
بیماران که بافت پیوندی داشته باشند.
عفونت پوستی

محدودیت ها

اگر هر یک از موارد زیر در مورد شما صدق می‌کند، کاندیدای مناسبی برای کربوکسی تراپی نیستید:

بیماری‌های قلبی عروق کنترل نشده یا حاد (مانند فشار خون کنترل نشده)
بیماری‌های تنفسی حاد
مشکلات انعقاد خون (مثل هموفیلی)
آمبولی ریه که اخیراً رخ داده باشد
بیماری‌های بافت پیوندی
عفونت پوستی
دیابت کنترل نشده
بارداری یا شیردهی

مراقبت قبل

اجتناب از مصرف الکل
پرهیز از داروهای ضد التهابی و رقیق کننده خون از قبیل آسپرین، وارفارین و مسکن هایی مانند ایبوپروفن، مورفین
قطع کردن رتینول ۲ روز قبل از کربوکسی تراپی و ۲ روز بعد آن

مراقبت بعد

نداشتن نگرانی نسبت به ورم اولیه، ورم بعد از کربوکسی‌تراپی تا ۲۴ ساعت بعد از انجام آن از بین می‌رود. چنانچه ورم پوست شما بعد از ۲۴ ساعت کم نشود باید به پزشک مراجعه کنید.
از رفتن به حمام و استحمام با آب سرد و شنا تا ۲۴ ساعت بعد از انجام کربوکسی‌تراپی اجتناب کنید. داشتن هرگونه فعالیت این‌چنینی موجب ازبین‌رفتن تأثیرات مثبت این روش بر روی پوست می‌شود.
از قرارگرفتن در معرض آفتاب تا ۳۰ روز اجتناب کنید.
باید از انجام فعالیت‌های سنگین از جمله ورزش اجتناب کنید. با ورزش‌کردن پوست دچار تعریق می‌شود و تأثیرات منفی بر روی ناحیه موردنظر خواهد گذاشت.
داروهایی که پزشک متخصص تجویز کرده است به‌صورت مرتب استفاده نمایید. استفاده خودسرانه از دیگر کرم‌ها به‌شدت خودداری شود.
جلسات معاینه بعد از کربوکسی‌تراپی را به‌صورت منظم انجام دهید. حساسیت در این زمینه به حدی نیاز است که می‌توانید تأثیرات مثبت و یا منفی و تغییرات را به‌مرور مشاهده کنید.
باید بعد از استفاده از روش کربوکسی‌تراپی معاینات لازم انجام شود.
از فشار دادن ناحیه موردنظر اجتناب کنید.
در مجاورت هوای سرد قرار نگیرید